Strana NAJ ( Viktor Béreš) :  Ako vybudujeme skleníkové hospodárstvo na Slovensku.

By |2018-06-30T09:41:43+00:0029 jún, 2018|Aktuálne|

Tento článok vysvetľuje ako vybudujeme skleníkové hospodárstvo, konzervárne, potravinové závody  pomocou geotermálnej energie na Slovensku. Budeme masovo  pestovať v skleníkoch. Potenciál je 10 000 až 15 000 hektárov na Slovensku. Aj samotné skleníky budeme stavať  vlastnou slovenskou silou a nie cestou zahraničných stavebných spoločností.

Dokážeme vybudovať skleníky o 70% lacnejšie ako napr. holandské firmy.  Vyriešime chudobu v južných okresoch na Slovensku. Jeden hektár skleníka zamestná od 15 do 20 ľudí pre bežné plodiny,  30 ľudí na hektár pre veľmi husto pestované jahody – vertikálne sadené, 50 – 60 ľudí na hektár pre pestovanie hríbov. Tu  však naše ambície nekončia.

Budeme pestovať  nielen bežnú zeleninu a ovocie ako (uhorky, paprika, paradajky, jahody, šalát, bylinky) ale aj exotické ovocie – papaya, citrusy, kiwi, červený melón, žltý melón, mango, dragon fruit a iné. (napr. banány sa neoplatí lebo sú lacné).

Podľa Radovana Černáka zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra je na našom území k dispozícii 6.234 MW tepelnej energie, ale reálne sa využíva len 345 MW. „Zo 141 geotermálnych vrtov sa v súčasnosti využíva 46. Z toho veľká väčšina z nich sa nachádza v centrálnej depresii Podunajskej panvy,“ podčiarkol vedecký pracovník Oddelenie hydrogeológie a geotermálnej energie.

Na juhu Slovenska máme ohromné množstvo geotermálnej energie.  Väčšina prieskumov  je ešte zo 70. až 80. rokov, takže budeme aktualizovať prieskumy. Na ministerstve životného prostredia preto vytvoríme  sekciu Geotermálne energie a zmapujeme  pomocou 3D modelov seizmické prieskumy všetkých  lokalít  nanovo a navrhneme miesta pre budovanie skleníkov,  konzervárni a potravinárskych spracovateľských  závodov.

Skleníky budeme budovať ako podniky so štátnym kapitálom v spolupráci so súkromnou sférou. Vzniknú spoločné podniky a štát na tom bude zarábať.

Zamestnáme enormné množstvo ľudí v chudobných regiónoch a tým začneme energicky diverzifikovať   slovenské hospodárstvo ako súčasť novej hospodárskej politiky NAJ (aby sme viac neboli lacná montovňa pre  zahraničné korporácie. Investície do armády zastavíme na nulu). Značnú časť plodín a výrobkov z plodín následne dostaneme na pulty obchodov zmenou zákona o obchodných reťazcoch. Budeme nielen potravinovo sebestačný,  ale začneme exportovať na Západ aj na Východ.

Aj drevospracujúci priemysel ožije,  pretože drevo zakážeme vyvážať a začneme ho doma spracovávať  na drevodomy, nábytok, papierenské výrobky a iné.  Pridaná hodnota týmto získaná zvýši DPH Slovenska o 1 miliardu eur ročne.  Len pripomínam, že zavedieme súbežne min. mzdu 1.000 eur, takže o slušných a motivačných zárobkoch už nebude potrebné na Slovensku pochybovať.

Oživíme  turizmus na Slovensku treba si brať príklad z maďarského turizmu alebo rakúskeho. Na Slovensku máme tržby s turizmu  len cca 2,8  % z  HDP (v Maďarsku je to 4,2%, v Rakúsku 4,8%).

Celú politiku potravinovej sebestačnosti a skleníkového hospodárstva majú v rukách odborníci NAJ, ktorí pripravujú konkrétne zavedenie našich opatrení v oblasti poľnohospodárstva do praxe.

Viktor Béreš

predseda strany NAJ